Oratorijska maša 2014

nedelja, 03.08.2014

V nedeljo 3. avgusta, na dan ko naš župnik obeležuje dan prihoda v našo župnijo smo oratorijci med sveto mašo predstavili dogajanje na letošnjem oratoriju. Pri sveti maši smo sodelovali s petjem, branjem beril in prošenj, vse zbrane pa smo presenetili z majhnih obeskom ribice v spomin na oratorij.

Letos nas je skozi oratorij spremljal lik apostola Petra, ki je bil ribič, prvi papež in oseba, ki je kljub svoji grešnosti močno ljubil Jezusa ter mu povsem odprl svoje srce ter dopustil da je spremenil njegovo življenje. Morda smo med poslušanjem zgodb o njegovem življenju pomislili, če bi bil jaz ne Petrovem mestu, da bi videl Jezusove čudeže in slišal njegove besede bi tudi jaz lažje veroval ter postal boljši človek in kristjan tako kot je postal Peter.

Vendar pa je bilo Petru morda še težje verovati v Boga kot je nam danes. Takrat niso poznali 2000 let stare zgodovine krščanstva, pričakovali so drugačnega Mesija in Jezusova smrt je bila za apostole videti kot poraz, njegovo vstajenje pa zavito v skrivnost.

Vendar pa kristjani ne smemo iskati izgovorov kako težko nam je verjeti, v resnici smo vsi na Petrovem mestu, vse nas je Jezus poklical tako kot Petra in apostole, ko smo ob krstu postali božji otroci. Kljub našim napakam in zatajitvam nas Jezus ne graja, ampak le zaskrbljeno sprašuje: ?Ali me ljubiš??.

Na oratoriju smo veliko časa posvetili izdelovanju rib, zato ker je bil apostol Peter ribič, pa tudi zato, ker so s simbolom ribe kristjani  pokazali da pripadajo Jezusu. V preteklosti namreč vsem ljudem Jezus ni bil všeč in tudi s tistimi, ki so verovali v njega so grdo ravnali, zato so se morali ti skrivati in uporabljati skrivni znak- ribo, da so se med seboj lahko spoznali.